Powiększona śledziona a uszkodzenie wątroby

Systematycznie powiększa mi się śledziona i rośnie ALAT oraz ASPAT. Reszta wyników jest w normie. Ogólnie czuję się dobrze tylko po jedzeniu czuję lekkie bóle wątroby. Lekarz kazał mi łykać leki na wątrobę bez recepty. Czy to jest wystarczające? Jakie leki powinienem przyjmować, żeby zmniejszyć poziom ALAT-u i ASPAT-u ? Czy konieczne jest robienie biopsji? Czy są jakieś leki które pomogą przywrócić śledzionę to normalnego rozmiaru?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Śledziona prawdopodobnie powiększa się u Pana z uwagi na zaczynającą się marskość wątroby. Dochodzi do zastoju krwi w żyle wrotnej, a w następstwie tego do zastoju krwi w śledzionie. Aby potwierdzić rozpoznanie marskości wątroby oraz typu tej marskości trzeba wykonać biopsję i ocenić bioptat w badaniu histopatologicznym.

Na pewno powinien Pan być prowadzony przez poradnię hepatologiczną, gdzie dobiorą Panu odpowiednie leki. Niestety w przypadku marskości wątroby nie ma dużego wyboru leków.Ważne też są odpowiednie nawyki żywieniowe i tryb życia.