Powiększona śledziona i węzły chłonne krezkowe u dziecka

Mój synek (2,7 lat) ogólnie rozwija się b. dobrze. Jednak jego brzuch jest *wydęty* i twardy, b.często (wystarczą dwa dni w żłobku i zaraz temp. 39-40 stopni) choruje na infekcję górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, oskrzeli, angina) i ma b. suchą skórę (podejrzenie AZS, więc z diety jest wykluczona laktoza-alergia?).

Ostatnie usg jamy brzusznej: oś dł. śledziony=8 cm, pow. normy (dł. ciała 100 cm), węzły chłonne krezkowe są hipoechogenne wielkości do 9 mm, a jeden z węzłow okołokątniczych = 13x6mm, o charakterze odczynowym, poza tym narządy nadbrzusza i nerki bez zmian sonograficznych.

Lekarz robiący usg podkreślił, że jest to bardzo niepokojące, a z kolei pediatra zleciła szereg badań (wykluczona: cytomegalia, yersinia i drożdżaki nie wyhodowano, lamblie też nie ma). Jednak pomimo tego dalej nie wiem co jest mojemu dziecku, czy to alergia, czy coś poważnego! Staram się zachować spokój, ale mam wrażenie, że nic nie wiem tak naprawdę.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej połączonych z powiększeniem śledziony może być wiele. Głównie są trzy powody tego stanu: stan zapalny związany z zakażeniem przewodu pokarmowego lub uogólnionym, nowotwory krwi i układu limfatycznego oraz czasem alergie. Trzeba przeprowadzić wszystkie specjalistyczne badania (głównie krwi, odczynów alergicznych), aby dowiedzieć się czym ten stan może być spowodowany. O wszystkich badaniach musi zadecydować pediatra. Być może będzie potrzebna konsultacja z hematologiem lub alergologiem.