Funkcjonowanie jądra o nieprawidłowej strukturze po odprowadzeniu przepukliny

Mój 4-tygodniowy syn był operowany z powodu przepukliny pachwinowej (nie dała się odprowadzić). Okazało się, że uwięzło 20 cm jelita w związku z czym lewe jąderko było przez dłuższy czas mocno uciśnięte. Lekarze sugerowali, że być może będzie musiało być usunięte. Po dwóch miesiącach od zabiegu, mały miał usg: jądro lewe położone w dolnym odcinku kanału pachwinowego. Jądro o niejednorodnie obniżonej echogeniczności. Przepływy w obu jądrach są obecne - słabsze po lewej stronie. Po badaniu lekarz powiedział, że mamy się zgłosić ponownie za 3 miesiące ze skierowaniem na leczenie tego schorzenia.

Czy z czasem struktura jądra może ulec poprawie czy raczej grozi małemu usunięcie jądra. Czy na dziś powinniśmy tylko obserwować jądra i robić usg czy w jakiś inny sposób możemy pomóc dziecku?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W chwili obecnej należy jedynie obserwować jądro (można wykonać kontrolne USG za około 3 miesiące) i oczywiście po 3 miesiącach zgłosić się na kontrolę do chirurga dziecięcego. Być może jądro podejmie prawidłową funkcję i zacznie się stopniowo rozwijać. Bardzo ważną informacją jest to, że jądro jest ukrwione (widoczny przepływ krwi w USG) co świadczy, że jeszcze nie doszło do całkowitej martwicy. Po kontrolnych badaniach za 3 miesiące zapewne chirurg podejmie decyzję w sprawie dalszego leczenia lub też dalszej obserwacji.