Wodniak jądra a WZW typu C w trakcie kuracji interferonem - kiedy leczyć?

W 2006 miałem zabieg usunięcia żylaków powrózka nasiennego. W chwili obecnej wystąpiły powikłania - w postaci wodniaka jądra, potwierdzonego w USG. Lewe jądro sporo powiększone, często odczuwam niewielki ból jądra lub w pachwinie. Samo jądro w usg w porządku. Mój problem polega na tym, że mam żółtaczkę typu C tzw. HCV i w chwili obecnej jestem w trakcie kuracji interferonem. Po trzech miesiącach, jeśli poziom wiremii będzie zadowalająco spadał, to kuracja będzie kontynuowana, łącznie 48 tygodni, do marca 2010r. W chwili obecnej po czterech tygodniach kuracji, mam spadek hemoglobiny z 16.8 na 12.2 N=14.0-18.0 i osłabiony system odpornościowy - ale to normalne w trakcie kuracji, więc czas pokaże czy to się unormuje. Mam skierowanie na zabieg usunięcia wodniaka jądra, tylko wiem, że w trakcie kuracji interferonem jest to niemożliwe.

Czy mogą być jakieś problemy w związku z koniecznością przesunięcia zabiegu usunięcia wodniaka jądra? Bo to prawie na rok muszę odłożyć. Mam 31 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z reguły usunięcie wodniaka jądra to zabieg wykonywany w trybie planowym. Nie ma pilności w wykonaniu takiego zabiegu. Myślę, że spokojnie można poczekać aż skończy się okres leczenia WZW typu C (okres bardzo niebezpieczny, aby wykonywać jakiekolwiek operacje), a dopiero potem wykonać zabieg wodniaka jądra. Oczywiście ten schemat postępowania należy przedyskutować z urologiem.