Gruczolakorak w polipie zagięcia esiczo-odbytniczego

U mojej Mamy stwierdzono rozpoznanie: Adenoma tubulo-villosum cum neoplasia interepithelialis gradus maioris. W kilku polach widoczne ogniska utkania adenocarcinoma (G1) partim carcinoma mucinosum, które naciekają podścielisko łącznotkankowe polipa.

Jak groźny jest ten nowotwór i czy może grozić przerzutami?
Interesuje mnie też krótki opis tego nowotworu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno mi oceniać i interpretować wynika badania histopatologicznego bez całokształtu klinicznego (obrazu kolonoskopii, doszczętności wyciętego polipa, wyników badań dodatkowych, stanu klinicznego pacjenta).

Rozpoznanie histopatologiczne na język polski brzmi:
Gruczolak cewkowo-kosmkowy z nowotworzeniem śródnabłonkowym stopnia dużego. Gruczolakorak (G1 czyli 1 stopień zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej) częściowo rak śluzówkowy.

Gruczolakorak to złośliwy nowotwór pochodzenia nabłonkowego, który wywodzi się z nabłonka gruczołów wydzielania zewnętrznego oraz z ich przewodów. Rak nacieka otoczenie, daje przerzuty drogą naczyń chłonnych i krwionośnych.
Najlepiej z całokształtem wszystkich badań skonsultować się z onkologiem, który zadecyduje o dalszym sposobie leczenia.