Dodatni test na krew utajoną

Kobieta po 50 roku życia, dwa lata temu miała kolonoskopie i tylko drobne polipy, usunięte wszystko ok. Ogólnie oprócz wysokiego ciśnienia i lekkiej nadwagi okaz zdrowia. Ostatnio pojawiły się silne bóle z lewej strony brzucha promieniujące aż do pleców. Wykonanie badania USG nic nie wykazały, raz wyszło stłuszczenie trzustki i wątroby, ale kolejne 2 na lepszych sprzętach (nówkach) nie wykazały. W kale krew utajona (+). Próby wątrobowe i trzustkowa amylaza w normie. Mocz trochę czerwony raz, morfologia dobra, OB 75.

Jakie badania należałoby wykonać oprócz kolonoskopii? Krew utajona to krwawienie do przewodu, ale musi być z przewodu czy może być z czegoś innego? Głównym objawem jest pogorszenie objawów wieczorem (dreszcze, lekka temperatura) jakieś bóle karku. Co robić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Badanie na krew utajoną w kale to metoda diagnostyczna, która pozwala wykryć minimalne ilości krwi dostające się do przewodu pokarmowego. Ta ilość krwi nie wywołuje zmian makroskopowych w wyglądzie kału. W warunkach prawidłowych wydalanie krwi ze stolcem u osób dorosłych nie przekracza 0,5-1,5 ml/dobę. Wynik dodatni z reguły powodują następujące schorzenia: rak jelita grubego, rak żołądka, gruczolak, polipy, krwawiący wrzód żołądka, stany zapalne jelit i żołądka, angiodysplazja (zwyrodnienie naczyń) jelita.

Trzeba zwrócić uwagę, jakim sposobem był wykonany test na krew utajoną. Starsze testy wymagały przygotowania pacjenta. Przez 3 doby przed badaniem nie wolno było spożywać mięsa, świeżych warzyw, zażywać wit.C, aspiryny. Jeśli test był wykonywany metodą starszą, a pacjent nie był przygotowany należy go powtórzyć.

Aby wykonać pełną diagnostykę przy dodatnim teście na krew utajoną należy wykonać gastroskopię oraz kolonoskopię.