Postępowanie po operacji przepukliny

Jakie są zalecenia po operacji przepukliny? Co można, a czego nie można robić? Czy można np.: jeść, chodzić. U mnie każda rana długo się goi i babrze przy okazji.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście wszystko zależy od osoby, typu przepukliny i rodzaju operacji ją zaopatrującej. Każdą ranę po zabiegu trzeba myć dokładnie, zwykłym mydłem, najlepiej pod prysznicem. Codziennie zmieniać opatrunki (chyba, że są inne zalecenia lekarza prowadzącego lub założony jest specjalny opatrunek, który utrzymuje się przez kilka dni). Po operacji zwykłych, niepowikłanych przepuklin standardowo nie stosuje się żadnych diet. Najważniejsze jest to, aby po plastyce przepuklin ograniczyć się z wysiłkiem fizycznym, nie podnosić ciężarów, uważać na kaszel i zaparcia. Niekiedy wymagane jest noszenie pasa przepuklinowego lub okresowe bandażowanie się bandażem elastycznym.