Zgrubienia w przebiegu żył po leczeniu operacyjnym żylaków kończyn dolnych

Miałem trzy dni temu operację wycięcia żylaków z kończyny dolnej prawej. Chirurg dokonał nacięcia również przy pachwinie. Na kolanie miałem strasznie widoczną dużą żyłę. W chwili obecnej stwierdzam, że nadal jest tam jakieś zgrubienie, mimo iż lekarz podczas zabiegu pokazał mi wyciętą żyłę. Ponadto zauważyłem też inne zgrubienia na mojej operowanej nodze. Zgrubienia te nie bolą mnie, ale obawiam się, że może być to jakiś niepożądany skutek uboczny. Lekarz zalecił jedynie opatrunek w postaci bandażu uciskowego, a zdjęcie szwów za 10 dni. Nie zostały mi zapisane żadne leki.

Czy tak może być po operacji? Czy powinienem coś zażywać? Jakie mogą być konsekwencje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Te zmiany jakie Pan opisuje to zapewne krwiaki, które powstały w kanałach po wyrwanych żyłach wraz z żylakami. Typowa sytuacja po każdym zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych. Takie zmiany goją się w przeciągu 2-3 tygodni, powoli wchłaniając się. Aby przyspieszyć ten proces można użyć np. żelu z heparyną.

Po zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych nie ma obowiązku stosowania leków. To tylko indywidualne skłonności chirurgów do pewnych leków nakazują ich stosowanie. Jeśli chirurg nic więcej oprócz opatrunków nie zalecił widać nie uznał potrzeby jakiegokolwiek dodatkowego leczenia.