Niepełna kolonoskopia a ból w prawym podbrzuszu

Mój problem jest następujący: od lipca 2007 r. dokucza mi ból w prawym dole biodrowym , na wysokości linii pępka. W badaniu palpacyjnym wyczuwalne jest stwardnienie ściany brzucha w tej okolicy. Kilkukrotne badanie usg oraz kolonoskopia wykonana na odcinku 90 cm nie wykazują żadnych anomalii (kolonoskopii nie udał się dokończyć z uwagi na ból, którego niestety nie mogłam wytrzymać). Badania krwi w normie, w kale brak krwi i śluzu. Kilkukrotne wizyty u specjalistów z zakresu gastroenterologii nie pozwoliły na postawienie jednoznacznej diagnozy (sugerowano zjd, zaogniony wyrostek, bóle promieniujące od kręgosłupa, etc). Nie wiem, czy jakiś związek z moją dolegliwością ma infekcja , którą przebyłam na tygodnie przed pierwszymi objawami moich dolegliwości. Wg oceny lekarza rodzinnego było to zatrucie pokarmowe, którego objawy były następujące: 3 dniowa wysoka gorączka 39,5 stopni, naprzemiennie okropne zimne dreszcze i uczucie niesamowitego gorąca, mdłości, wymioty i smolista biegunka. Po 3 dniach objawy ustąpiły, a za dwa tygodnie zaczęło się kłucie w boku, które pozostało do dziś.

Mam 31 lat, planuję pierwsze dziecko - proszę mi pomóc, jakie badanie powinnam jeszcze wykonać (planuję tomografię i ponowną kolonoskopię), żeby pozwoliło na postawienie diagnozy. Dodam, że strach i niepewność trwająca 2 lata odbija się również niekorzystnie na moim zdrowiu psychicznym.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bóle w prawym dole biodrowym mogą świadczyć o patologii w zakresie początkowego odcinka jelita grubego lub końcowego cienkiego czyli końcowego odcinka jelita krętego, kątnicy, wstępnicy. Kolonoskop wprowadzony do 90 cm nie uwidocznił całego jelita grubego (zapewne gdzieś do poprzecznicy). Na pewno należałoby wykonać pełną kolonoskopię czyli za zagięcie wątrobowe okrężnicy. Jeśli nie wytrzymuje Pani tego badania bólowo można rozważyć wykonanie badania w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych. Dobrze dodatkowo byłoby wykonać tomografię komputerową, ale gdy będzie taka potrzeba po wykonaniu kolonoskopii. Zaniepokoiło mnie jednak u Pani jeden objaw smoliste biegunki. Taki objaw może świadczyć o krwawieniu z górnego odcinaka przewodu pokarmowego (np.: zapalenie, wrzody). Dlatego radziłbym także wykonanie gastroskopii. Oczywiście o wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący. To są tylko moje sugestie nie poparte badaniem klinicznym.