Powiększona śledziona a czerwienica prawdziwa

Mam 52 lata, od 10 lat jestem pacjentką Poradni Hematologicznej z rozpoznaniem czerwienica prawdziwa i z przewlekłym zespołem mieloproliferacyjnym. Jestem leczona farmakologiczne. Ostatnio moje wyniki morfologii przedstawiają się następująco:
WBC - 17.09
RBC - 6.87
HGB - 13.2
PLT - 420
Od 2 lat mam powiększoną śledzionę, ale w tym roku po wykonaniu u mnie USG okazało się, że jest ona olbrzymia, trudna do określenia wymiarowo, widać ją również gołym okiem, gdyż lewa strona brzucha jest bardziej wypukłą niż prawa, palpacyjnie również można to ocenić.

W 2008 roku wykonano u mnie laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego i po tym zabiegu chirurg zasugerował usunięcie śledziony również tą metodą. Po powrocie ze szpitala, lekarz hematolog definitywnie to odradził, uzasadniając tym, że zlikwiduję ochronę przed nadpłytkowością.

Proszę powiedzieć, co powinnam zrobić w tej sytuacji i którego ze specjalistów powinnam posłuchać? Obawiam się, o to co może się stać jeśli w takim tempie moja śledziona będzie się powiększać.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Powiększona śledziona jest związana z samą chorobą czerwienicy prawdziwej, jest to objaw tej choroby. Ostatnie badanie morfotyczne krwi w przebiegu tej chorobie myślę, że są zadowalające. Decyzję w sprawie usunięcia śledziony powinien podjąć w Pani przypadku hematolog, nie zaś chirurg. W przypadku Pani choroby to on jest kompetentną osobą, aby decydować co do zabiegu wycięcia śledziony. Tak jak hematolog skłaniam się w przekonaniu, że usuwając śledzionę doprowadzi się do nadpłytkowości i zwiększenia krzepliwości krwi co mogłoby wywołać niebezpieczne skutki ogólnoustrojowe.