Antykoncepcja hormonalna i dieta po zapaleniu dróg żółciowych

Ponad dwa miesiące temu miałam wykonany zabieg cholecystektomii laparoskopowej. Zabieg bez powikłań. Niestety po 3 tygodniach od operacji wystąpiły dolegliwości: gorączka ok 39 stopni, bóle w miejscu operowania, ciemny mocz, jasny stolec. Wykonane badania w tym CT jamy brzusznej, usg, badania krwi wykazały zapalenie dróg żółciowych (ALT/AST ponad 200), CRP 59 [ 0-10 ]. Dostałam antybiotyk. Wyniki badan unormowały się i w chwili obecnej sa w normie tj. ALT-19, AST- 25. Nadal biorę lek na zapalenie dróż żółciowych. W związku z tym mam pytania:

1. Jak długo muszę jeszcze stosować dietę wątrobową? (zalecane jest pół roku - czy trzeba aż tak dlugo?)

2. Czy mogę stosować antykoncepcję hormonalną czy raczej jest to niewskazane ze względu na występujące estrogeny i ich wpływ na żółć czy możliwość wystąpienia żółtaczki zastoinowej? Jeśli jest to niewskazane to na jak długo trzeba by było z tej formy antykoncepcji zrezygnować? Czy tzw. jednoskladnikowe tabletki antykoncepcyjne byłyby lepszym rozwiązaniem?

3. Czy mogę stosować tzw. poporodowy? Jeśli nie to od kiedy?

4. Jakie leki powinnam nadal brać? Czy muszę brać jakiekolwiek skoro wyniki od miesiąca są dobre?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Radzę przez 3 miesiące po stanie zapalnym dróg żółciowych stosować dietę jak na stronie http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm

Po tym okresie można także zastosować hormonalną antykoncepcję (oczywiście po konsultacji z ginekologiem). Przez 3 miesiące proszę stosować dietę oraz nie zażywać żadnych leków (jeśli jest to możliwe). Można także przez ten okres stosować hepatoprotekcyjne leki. Po 3 miesiącach dobrze by było wykonać kontrolne badania krwi (ASPAT, ALAT, fosfataza alkaliczna, GGTP, bilirubina, układ krzepnięcia). Jeśli wyniki będą prawidłowe można powoli wycofywać się z diety i wprowadzić antykoncepcję hormonalną.