Żylaki powrózka nasiennego a wielkość i konsystencja jąder

Pół roku temu stwierdzono u mnie żylaki na jądrach. Powodem było zmiana gęstości prawego jądra - zrobiło się twardsze i mniejsze w stosunku do lewego i tak jakby niesprawne. USG wykazało żylaki. Od czasu do czasu czuję tępy ból prawego jądra oraz ciągnięcie w pachwinie. Czasami w ogóle nie odczuwam bólu, a czasami sprawia znaczny dyskomfort. Wczoraj znajomy, który miał także problem z jadrem - ze zmianą jego gęstości, czyli mniejsze i twardsze wylądował na stole operacyjnym w celu usunięcia niesprawnego jadra. Mam pytanie czy powinienem się martwić skoro USG stwierdziło żylaki oraz czy żylaki mogą mieć wpływ na wielkość oraz twardość jądra? Mam 32 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapewne chodzi Panu o żylaki powrózka nasiennego, a nie żylaki jąder (nie ma takiego pojęcia klinicznego, na jądrach nie występują żylaki). Niestety, ale długo utrzymujące się żylaki powrózka nasiennego mogą doprowadzać do zaburzeń rozwojowych samego jądra (zazwyczaj jądro zmniejsza się oraz zmienia swoją konsystencję). Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z urologiem. On oceni stan żylaków powrózka nasiennego i zadecyduje czy przypadkiem nie należy ich usunąć operacyjnie.