Skutki uboczne operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego

Czytałam w internecie, że pacjenci bez pęcherzyka automatycznie tyją. Mój lekarz 1-go kontaktu twierdzi, że zna przypadki, gdzie wręcz odwrotnie - pacjenci chudli. Więc jak to jest? I czy jeśli epizod *ataku* ze strony pęcherzyka (właściwie to nie był straszny ból tylko raczej mnie *ćmiło*), był pojedynczy. Czy trzeba od razu poddać się operacji czy można to zrobić, gdy takie sytuacje będą częstsze? Mam 36 lat, nie chciałabym poddawać się operacji. Lekarz wykonujący USG powiedział, że złogi są małe. Czy to prawda, że pęcherzyk ze złogami w ogóle nie spełnia już swojej funkcji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście nie jest prawdą, że po usunięciu pęcherzyka żółciowego zaczyna się tyć. To jakaś absurdalna teoria. Wręcz przeciwnie. W wyniku zaburzenia wydzielania żółci może nawet występować utrudnione wchłanianie tłuszczów, a co za tym idzie spadek masy ciała.

Najlepiej operować się jak najszybciej jak ma się kamicę pęcherzyka żółciowego. Odraczanie terminu operacji może tylko doprowadzić do komplikacji. Wystąpienie pojedynczego ataku jest już wskazaniem do zabiegu. Tym bardziej, że jeśli ma się drobne złogi prawdopodobieństwo powikłań typu żółtaczki zaporowej, zapalenia dróg żółciowych i trzustki jest o wiele większe.
Nie jest prawdą, że pęcherzyk żółciowy ze złogami nie spełnia swoich funkcji. Czasami w wyniki długotrwałego zamknięcie przez złóg przewodu pęcherzykowego może dojść do atrofii pęcherzyka żółciowego czyli jego zaniku. Ale występuje to bardzo rzadko.