T4N0M0 przy raku sutka a rokowanie

U pacjentki stwierdzono T4N0M0 przy C50. 20 maja ma mieć zabieg odjęcia piersi. Jakie są rokowania? Czasem występują u niej duszności, czego są przyczyną i jak można się ich pozbyć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oznaczenie T4N0M0 świadczy o dużym zaawansowaniu raka miejscowym. Trudno mówić o rokowaniach bez konkretnych informacji (stanie klinicznym pacjentki, lokalizacji, wielkości, rodzaju guza - wyniku badania histopatologicznego pooperacyjnego włącznie z receptorami), schorzeń dodatkowych, przebiegu pooperacyjnego. Określa się ogólnie, że przy tym stanie zaawansowania raka sutka 5-letnie przeżycie to około 60%. Oczywiście dalszym leczenie po zabiegu zajmie się onkolog i to on dopiero poda więcej informacji na temat dalszego postępowania i rokowania.

Trudno określić czym jest spowodowana duszność u pacjentki bez bezpośredniego badania. Być może trzeba będzie wykonać RTG klatki piersiowej celem wykluczenia zmian przerzutowych w płucach. Tym problemem powinien zająć się lekarz prowadzący, który zadecyduje o dalszych badaniach i postępowaniu.