Czy i jak można leczyć w ciąży przepuklinę rozworu przełykowego?

Jakieś 6 miesięcy temu przeprowadzono u mnie gastroskopię i wynik brzmi:
PODEJRZENIE PRZEPUKLINY WPUSTU, GASTROPATHIA ANTRALIS, TEST UREAZOWY DODATNI, lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi na to antybiotyk i objawy na jakiś czas ustąpiły. Krótko potem zaszłam w ciąże więc zaprzestałam leczenia, ale od paru dni pieczenie w przełyku, ogromna zgaga i ból rozpychający w klatce piersiowej jest nie do zniesienia szczególnie w pozycji leżącej odczuwam *wędrowanie* pokarmu w przełyku.

Czy należy wykonać 2 gastroskopię w celu wykluczenia pogorszenia się mojej dolegliwości czy po prostu udać do lekarza pierwszego kontaktu z dotychczasowymi wynikami po kolejny antybiotyk? Zaznaczam, że jestem obecnie w 7 miesiącu ciąży i czy to może być niebezpieczne dla dziecka bądź niebezpieczne w czasie porodu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W chwili obecnej nasilenie dolegliwości ze strony przepukliny rozworu przełykowego związane jest prawdopodobnie z rozwojem płodu, zaawansowaniem ciąży. Powiększający się płód wraz z błonami płodowymi i macicą powoduje ucisk na sąsiednie narządy także na żołądek wywołując refluks żołądkowo-przełykowy (zgaga, pieczenie w przełyku, ból w klatce piersiowej). W chwili obecnej raczej w tej sprawie należałoby zgłosić się do ginekologa. On powinien zadecydować o zastosowaniu odpowiednich leków lub też nie. Każdy rodzaj leku może wpłynąć na rozwijający się płód. Zapewne należałoby zastosować dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka oraz leki zobojętniające kwas żołądkowy. Takie leki nie mają szkodliwego wpływu na ciążę. Odpoczynek i sen z wysoko uniesionym tułowiem.