Czy torbiel włosowa ulega zezłośliwieniu?

Niedawno zdiagnozowano u mnie torbiel skórzastą w okolicy kości ogonowej. Uległa zropieniu i miałam zabieg oczyszczania tego ropnia. Moje pytanie jest następujące: czy taka torbiel często ulega zezłośliwieniu? Czy w ogóle są takie przypadki? Jeśli uległaby zezłośliwieniu to w jaki sposób? Jak by się to objawiało? Czy muszę natychmiast poddać się operacji czy też można jeszcze z tym zaczekać? Mam ponadto na brzuchu jednego kaszaka, jest on niewielki. Czy muszę go usuwać? Mam 26 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapewne rozpoznano u Pana nie torbiel skórzastą, a dokładnie torbiel (zatokę) pilonidalną czyli włosową lub inaczej zwaną krzyżową. Torbielą włosowa powstaje w wyniku powiększenia się i zakażenia mieszków włosowych w okolicy części krzyżowo-guzicznej kręgosłupa. Objawy choroby mogą być różne: bolesny, chełboczący guz, zaczerwienienie, bolesność i wzrost ucieplenia tkanki podskórnej tej okolicy, jeden lub kilka otworów w bruździe międzypośladkowej, z których sączy się treść ropowicza lub surowiczo-ropna. Najlepszym sposobem leczenia torbieli włosowej jest jej operacyjne usunięcie. Techniki zabiegu są różne, zależnie od zaawansowania choroby, stanu ogólnego chorego i współistnienia innych schorzeń.

Torbiel włosowa praktycznie nie ulega zezłośliwieniu jednak jej leczenie jest długotrwałe i uciążliwe dla chorego.

Kaszaka najlepiej usunąć jak najwcześniej ponieważ z reguły dość szybko powiększa się i może w każdej chwili zropieć (wtedy zabieg jest o wiele trudniejszy technicznie i może dawać różne powikłania).