Złamanie szyjki kości promieniowej u dziecka

3 maja moja 5 letnia córeczka niefortunnie spadła z rowerka
4 maja udaliśmy się do lekarza i założył jej szynę na rączce
7 maja założono gips na 4 tygodnie z rozpoznaniem - złamanie szyjki kości promieniowej prawej
jest już zapisana na rehabilitacje po zdjęciu gipsu.

Czy istnieją komplikacje po takim złamaniu?
Jakie powinna wykonywać ćwiczenia, aby raczka powróciła do pełnej sprawności? - córeczka jest praworęczna.
Co powinnam wiedzieć o takim złamaniu - szukałam w internecie, ale nie ma żadnych informacji.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z reguły takie złamania u dzieci praktycznie goją się bez powikłań (ewentualne bardzo rzadkie powikłania to: braku zrostu, nieprawidłowego zrostu, wytworzenia więzozrostu, stawu rzekomego). Na pewno należy udać się w dalszej kolejności na rehabilitację, gdzie rehabilitant oprócz ćwiczeń w trakcie pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym zaleci także ćwiczenia domowe odpowiednie do obecnego stanu klinicznego. Ćwiczenia te głównie będą miały wpływ na wzmocnienie mięśni kończyny górnej, które uległy osłabieniu z powodu długiego unieruchomienia.

Jest to typowe złamanie jakie występuje u dzieci i nie ma tutaj jakiś specjalnych zaleceń i sposobów leczenia (tak jak w większości leczy się złamania innych kości).