Zapalenie wyrostka robaczkowego a ciąża

2 lata temu miałam problemy z wyrostkiem robaczkowym. Byłam w szpitalu, ale lekarz wówczas powiedział, że atak minął i mam czekać. Dziś jestem w 5 miesiącu ciąży i od 2 dni mam silny ból w prawym boku głównie w nocy, gdy chce iść się załatwić. Nie jest to taki ból jak wtedy, ale boję się gdyż jestem w ciąży. Może mi pan powiedzieć czy w razie potrzeby usunięcia wyrostka stracę dziecko?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że obecne Pani dolegliwości nie są związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Prawdopodobnie powiększająca się macica uciska na sąsiednie narządy powodując dolegliwości bólowe. Może doszło u Pani do zapalenia dróg moczowych w wyniku ucisku macicy na moczowód. Ale, żeby wykluczyć ostre zapalenie wyrostka robaczkowego musi Pani udać się do lekarza z tym problemem. On po zbadaniu Pani na pewno wytłumaczy jakie są powody Pani dolegliwości.
W razie potrzeby usunięcia wyrostka robaczkowego ryzyko utraty dziecka jest minimalne.