Torbiel endometrialna jajnika

Miesiąc temu trafiłam do szpitala z rozpoznaniem zapalenia wyrostka robaczkowego, jednak podczas operacji okazało się, że przyczyną nie jest wyrostek tylko torbiel grubościenna, która pękła i naciekła na wyrostek, spowodowało to również zapalenie otrzewnej. Została ona usunięta wraz z wyrostkiem. Kilka tygodni później po operacji odebrałam wyniki badania histopatologicznego i okazało się, że to: Cystis endometriodalis ovarii. Czy to oznacza, że torbiel może się nawrócić? Czy to trzeba jakoś leczyć? Lekarz po obejrzeniu wyniku powiedział, że trzeba czekać, żeby stwierdzić czy choroba powróci czy została usunięta po wycięciu torbieli. A ja nie wiem, co w takim przypadku robić? Czy to jest bardzo poważne i jakie mogą być tego skutki? Mam 24 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest to tak zwana torbiel endometrialna czyli inaczej zwana czekoladową (z uwagi na jej postać morfotyczną). Jest to wypełniona zhemolizowaną krwią torbiele, powstała na podłożu zmian endometrialnych, tworzących się na powierzchni jajnika.

Torbiele endometrialne są jednym z objawów choroby zwanej endometriozą. Na skutek przemieszczenia i wszczepienia się fragmentów błony śluzowej macicy (endometrium) w tkankę jajnikową dochodzi do powstawania różnej wielkości torbieli. Torbiel jest z reguły wypełniona gęstą, ciągnącą wydzieliną o zabarwieniu brunatnym lub czarnym, przez co nazywana jest czekoladową.

Torbiele endometrialne wymagają leczenia farmakologicznego lub usunięcia operacyjnego. Postępowanie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, wielkości torbieli, stanu ogólnego chorej oraz od jej planów prokreacyjnych (torbiel może powodować niepłodność).

W pani przypadku taka torbiel została usunięta jednak zawsze istnieje prawdopodobieństwo wznowy lub pojawienia się torbieli o innej lokalizacji.

Najlepiej z tym problemem skonsultować się z ginekologiem. Być może on zadecyduje o dalszym leczeniu typu farmakologicznego. Najczęściej są stosowane leki antykoncepcyjne stosowane w systemie ciągłym, bez 7 dniowych przerw. O wszystkim musi zadecydować ginekolog.