Stan po operacji przepukliny w bliźnie pooperacyjnej a pas przepuklinowy

11 dni temu przeprowadzono u mnie operację przepukliny w bliźnie po laparotomii z użyciem wszczepu syntetycznego (sublay). Sama przepuklina przed zabiegiem była wielkości połowy piłki tenisowej, zlokalizowana po prawej stronie pępka. Po zabiegu mój brzuch jest tak ukształtowany, że po prawej stronie pępka mam stożkowatą wypukłość o wyglądzie jak 1/3 piłki siatkowej (dużo większy niż przed zabiegiem). Nie wiem, czy zabieg w ten sposób ukształtował wygląd mojego brzucha i tak już zostanie, czy z upływem czasu ta wypukłość rozłoży się równomiernie na powierzchnię całego brzucha?

Druga cześć pytania dotyczy chirurgicznego pasa pooperacyjnego. Czy jego zastosowanie po tego typu zabiegu i w tej sytuacji jest wskazane i może pomóc w doprowadzeniu do prawidłowego wyglądu brzucha? Jeśli tak, to kiedy zacząć nosić taki pas i przez jak długi okres?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

To dopiero 11 dzień po zabiegu plastyki przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Bardzo wczesny okres, aby określić jak będzie dokładnie wyglądał brzuch w przyszłości. Kształtowanie brzucha nastąpi w przeciągu 6-9 miesięcy, tym bardziej, że zabieg był wykonany z użyciem siatki (siatka kurczy się, jeśli jest częściowo wchłaniana to wchłonie się częściowo).

Pas przepuklinowy można już nosić (można go użyć zaraz po operacji). Radzę nosić go przez dzień, a na noc, w czasie spoczynku zdejmować. Noszenie pasa zapewni także odpowiednie formowanie powłok brzusznych. Należy taki pas nosić około 3 miesiące po zabiegu.