Jak poprawić wydolność odźwiernika?

Choruję na żółciowe zapalenie żołądka. Leki, które brałam i dieta nie pomagają. Martwię się, bo nigdy nie dbałam o dietę i to mogło spowodować niewydolność odźwiernika. Jakie jeszcze mogą być oprócz tego przyczyny tej niewydolności? Czy są jakieś sposoby, żeby odźwiernik zaczął *normalnie* funkcjonować? Czy ta choroba jest wyleczalna? Dodatkowo mam pytanie, ponieważ już rano wstaję z bólem i uczuciem żółci w żołądku. Jak to jest możliwe, żeby żółć przedostawała się do żołądka w nocy, skoro posiłek jem jakieś 3 godziny przed snem?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z reguły niewydolność odźwiernika jest chorobą związaną z nieprawidłową czynnością mięśniówki żołądka bez istotnych przyczyn klinicznych (samoistny defekt). Zapewne nie stosowała pani jeszcze leków pro kinetycznych czyli zwiększających napięcie mięśni przewodu pokarmowego. Może te leki ulżą w Pani dolegliwościach. Czasami, gdy dolegliwości nie są do opanowania dietą lub środkami farmakologicznymi choroba musi być leczona operacyjnie. Najlepiej, żeby Pani leczeniem zajął się gastroenterolog i on decydował o dalszym sposobie postępowania.

Dolegliwości związane z zarzucaniem żółci w godzinach rannych mogą być spowodowane nie tylko niewydolnością samego odźwiernika, ale także zwieracza brodawki Vatera (końcowego odcinka dróg żółciowych). W tym przypadku żółć wycieka z dróg żółciowych nawet bez impulsu pokarmowego.