Wodniak jądra i przepuklina pachwinowa - leczyć jednocześnie?

Mam zamiar wybrać się na zabieg usunięcia wodniaka jądra, ale mam jeszcze parę pytań:
Czy ten zbieg jest wykonywany pod narkozą?
Czy po zabiegu będę mógł nadal grać w piłkę nożną?
Po jakim czasie od zabiegu można wrócić do pracy fizycznej?
I ostatnie: czy można usunąć samego wodniaka jeśli stwierdzono również u mnie przepuklinę? Czy trzeba to razem operować?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Taki zabieg najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym czyli do kręgosłupa. Taka metoda anestezjologiczna powoduje znieczulenie ciała od pasa w dół. Oczywiście po około miesiącu od zabiegu będzie można powrócić do pracy fizycznej i sportu. Najlepiej byłoby, aby w czasie zabiegu jednoczasowo usunąć wodniaka i wykonać plastykę przepukliny pachwinowej. Zapewne takie będzie postępowanie chirurgiczne.