Poszerzone przewody w sutku ze zmianami echogennymi

Odebrałam wynik sonomammografi (USG) i wynik brzmi tak:
piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym, w piersi lewej na godzinę 6 za otoczką, obecne poszerzone do ok. 3 mm przewody, w jednym z przewodów obecne struktury echogeniczne, w piersi prawej nie stwierdzono zmian ogniskowych. Bardzo się boję mam 36 lat. Chcę zaznaczyć, że karmiłam dziecko 9 lat temu aż 4 lata. Teraz mam skierowanie na mammgrafię. Lekarz onkolog na razie nic mi nie chciał powiedzieć, było to bardzo dziwne. Kazał przyjść z wynikiem mamograficznym.
Na badanie wybrałam się pierwszy raz tak do rutynowej kontroli.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli Pani sutek jest budowy gruczołowo-tłuszczowej bardziej dokładnym badaniem jest mammografia. Na podstawie obecnego wyniku badania USG trudno określić czym właściwie są te zmiany echogenne w poszerzonych przewodach mlekowych (może to tylko zaczopowane, nagromadzone nabłonki przewodowe). Takie poszerzone przewody mogą być następstwem długoletniego karmienia piersią dziecka (nadmierna aktywność gruczołowa). Dopiero wynik mammografii bardziej naświetli strukturalne odchylenia w budowie sutka. W chwili obecnej należy poczekać na wynik mammografii i dopiero potem zadecyduje onkolog o dalszym postępowaniu (np. biopsji cienkoigłowej celowanej).