Zespół Ladda

Tygodniowa córeczka ma zespół Ladda. Co to za choroba i co nas czeka? Jak to się leczy? Czy jest to groźne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zespół Ladda to objawy niedrożności dwunastnicy wskutek zaburzonego zwrotu jelit. Objawy mogą mieć charakter ostry lub nawracający. Jest to wada rozwojowa, która manifestuje się bardzo wąskim przyczepem krezki do tylnej ściany jamy brzusznej oraz obecnością pasm włóknistych (Ladda) mocujących nieprawidłowo położoną kątnicę i okrężnicę. Pasma powodują ucisk na dwunastnicę co doprowadza do jej niedrożności lub niedokrwienia. Wadę tą rozpoznaje się w badaniach rentgenowskich jamy brzusznej.

Ostre objawy są niebezpieczne, gdyż wymagają pilnej interwencji chirurgicznej celem udrożnienia przewodu pokarmowego.
Zaburzenia zwrotu jelit występują u 1 na 500 żywo narodzonych dzieci, ale przypadki manifestujące się klinicznie zdarzają się z częstotliwością 1:6000.

Objawy kliniczne pojawiają się 50-75% w okresie noworodkowym. W 1 roku życia w 90%.