Ropień okołoodbytniczy u 6-cio miesięcznego dziecka

U mojego sześciomiesięcznego synka pojawił się ropień okołoodbytniczy. Dziecko miało zabieg w znieczuleniu ogólnym. Ropień nacięto i ewakuowano ropę. Z posiewu ropy wyhodowały się dwie groźne bakterie Escherichia coli oraz Klebsiella oxytoca. Zastosowano antybiotykoterapię. Po wyjściu ze szpitala stosuje antybiotyk w domu. Chciałabym wiedzieć skąd biorą się te bakterie? Co je wywołuje? Jak bardzo są groźne dla dziecka? Czy jest w tym moja wina (karmię dziecko piersią)? Jeżeli usunięto ropień to skąd mam mieć pewność, że pod skórą dziecka w okolicy odbytu nie dzieje się nic groźnego? Minęło 7 dni od nacięcie, rana ładnie się goi, ale miejsce po nacięciu jest twarde. Czy to normalne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Escherichia coli jest bakterią normalnie bytującą w przewodzie pokarmowym, a Klebsiella oxytoca to bakteria, która musiała dostać się z zewnątrz. Prawdopodobnie doszło do zabrudzenia okolicy odbytu, ale zdarza się to bardzo często, gdyż utrzymać tam sterylne środowisko jest rzeczą praktycznie niemożliwą. Prawdopodobnie ropień powstał w skutek zaczopowania jakiegoś gruczołu potowego lub łojowego okolicy odbytu. Takich gruczołów jest tam mnóstwo i do zatkania ich w skutek np. zalegającego kału lub pudru jest nietrudno. Jeśli ropień był prawidłowo ewakuowany, goił się powoli przez ziarninowanie od dna nie powinny wystąpić komplikacje. Z tego co Pani opisuje wszystko obecnie jest w porządku. Stwardnienie okolicy nacięcia jest typowe i może być jeszcze wyczuwalne przez kilka tygodni.

Niestety możliwe są wznowy. Należy pieczołowicie dbać o czystość okolicy odbytu, aby do tego nie doszło. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu miejscowego trzeba natychmiast skontaktować się z chirurgiem, aby wcześnie zareagować na stan zapalny.