Niezachowanie granic cięcia chirurgicznego

Odebrałam wynik badania histopatologicznego o następującej treści:
Naevus melanocyticus dermalis papillosus. Limites chirurgici laterales absunt.
Domyślam się, że albo znamię nie zostało wycięte w całości, albo nie zostało wycięte poprawnie, tzn. bez odpowiedniej ilości *zdrowej skory*.
Jak należy postąpić dalej z owym znamieniem (jeśli moje przypuszczenia są słuszne).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie na język polski brzmi:
Znamię z komórek barwnikowych skóry, brodawkowate (zmiana łagodna, rozrostowa, bez cech nowotworu). Granica chirurgiczna boczna nieobecna.

Oznacza to, że nie został zachowany margines zdrowej tkanki po bokach rany pooperacyjnej. Dalsze postępowanie będzie zależało od chirurga, który wykonywał zabieg. Najczęściej wykonuje się zabieg radykalizujący czyli docięcie obecnie zapewne już blizny, z poszerzeniem marginesu lub też obserwacja blizny.