Torbiel w kolanie osoby chorej na dnę moczanową

Czy jest możliwe, że wynik usg, który wykazał w obu kolanach torbiele 24/50/70 mm wypełnione gęstą treścią - pokazał guzki dnawe. Mąż jest już po dwóch zabiegach, miał operację obu łokci - kaletki łokciowe i to były guzki dnawe, bardzo duże, jeden nawet pękł. Obecnie ma takie guzki na obu pietach, kostkach na palcach ręki i na palcu wskazującym - ten właśnie pękł. Mąż ma skierowanie do ortopedy, ale boję się, że te torbiele to może jeszcze coś innego. Pełny opis brzmi: więzadła właściwe, przyczepy mieśni czworogłowych i więzadła poboczne bez zmian. W jamach stawowych obecny wysiek i przerost maziówek. Kaletki maziowe pogrubiałe, po prawe stronie do 16mm, po lewej do 18mm, widoczna wybujała ziarnina. Łękotki jednorodne bez zniekształceń. Chrząstki stawowe bez ubytków. W prawym dole podkolanowym widoczna duża torbiel 24/50/70 mm, w lewym torbiel podobnej wielkości, zmiany są grubościenne, wypełnione gęsta treścią. Na krawędziach stawowych niewielkie zmiany kostno-wytwórcze.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zmiany opisywane w dołach podkolanowych to zapewne torbiele Bakera. Dna moczanowa może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia takiej patologii. Radzę w tej sprawie rzeczywiście skontaktować się z ortopedą. Po badaniu zapewne zaproponuje operacyjne usunięcie torbieli (torbiele są bardzo duże).