Nawrót torbieli włosowej

Około rok temu miałam usuwaną torbiel okolicy krzyżowej, do tego czasu wszystko było dobrze, zero wycieku, zero bólu. Od paru dniu z miejsca pooperacyjnego pojawił się wyciek w postaci krwiopodobnej i ból. Czy jest możliwe, że torbiel po tak krótkim czasie się odnowiła? Wcześniej przed operacją nacinany był dwa razy ropień czy mimo operacji może to być nawrót ropnia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale rzeczywiście mogło dojść do wznowy torbieli krzyżowej. Prawdopodobieństwo wznowy torbieli włosowej zależy od metody, jaką została usunięta i wynosi około 5-40%. Najrzadziej wznowa występuje po doszczętnym wycięciu torbieli, bez zamykania rany, z marsupializacją brzegów rany. Rana goi się wtedy wolno przez ziarninowanie. Radzę w tej sprawie udać się na konsultację do chirurga.