Torbiel skórzasta po nacięciu, bez dolegliwości

Stwierdzono u mnie tzw. torbiel skórzastą w okolicy kości krzyżowej. Utworzył się ropień. W karcie informacyjnej napisano* ropna torbiel skórzasta. Nacięcie i drenaż torbieli* Nie usunięto mi jej całkowicie, ponieważ byłam wtedy w ciąży. Polecono mi usunąć torbiel po zakończeniu ciąży.

Ja jednak mam wątpliwości czy to na pewno jest torbiel skórzasta. Na jakiej podstawie chirurg określa, ze to jest właśnie ta zmiana? Czy jedynie badaniem fizykalnym czy tez potrzebne są inne badania np CT, rezonans, rtg? W chwili obecnej ja nic nie widzę w tej okolicy, torbiel nie daje żadnych dolegliwość i tak jak wspomniałam nie widać jej. Czy zatem koniecznie muszę ja usuwać? Dodam ze żyłam z nim 26 lat i nie sprawiała problemu. Szczerze mówiąc nie mam ochoty na taka operację Czy jest ona naprawdę niezbędna? Co może się wydarzyć jeśli nie zdecyduje się na operacje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel skórzastą rozpoznaje się na podstawie samego badania klinicznego, fizycznego, czyli głównie obserwacji (po nacięciu torbieli masy nabłonkowe, skórne, włosów). W chwili obecnej z uwagi na to, że nie ma Pani żadnych dolegliwości, nie wyczuwa Pani żadnego guzka tej okolicy należałoby ewentualnie wykonać USG. Jeśli USG będzie prawidłowe (nie uwidoczni zmiany guzkowej podskórnej) zabieg nie jest konieczny, wystarczy obserwacja. Oczywiście o odpowiednim postępowaniu względem Pani problemu powinien zadecydować lekarz, który Panią prowadzi (chirurg) po bezpośrednim badaniu.