Obrzęk limfatyczny pourazowy kończyny dolnej

Kiedyś zadałam Panu pytanie, odnośnie mojego 12-letniego syna, który doznał urazu (rozerwania) pachwiny prawej po niefortunnym zjechaniu na sankach. Od wypadku minęło już 5 miesięcy, a u synka występuje wciąż obrzęk całej nogi od pachwiny aż po kostkę i palce. Obrzęk ten nasila się nawet przy najmniejszym wysiłku, syn odbył rehabilitację w Klinice Rehabilitacyjnej w Ameryce kolo Olsztynka, przebywał tam 1,5 miesiąca, miał masaż limfatyczny ręczny, pneumatyczny, bloczki. Niestety obrzęk zmniejszył się zaledwie o 0,5 cm, znów jest duży. Wg. diagnozy ma on obrzęk limfatyczny, że coś tam z naczyniami chłonnymi.

Czy to znaczy, że tak do końca życia rehabilitacje, albo kupić do domu jakiś sprzęt do masażu i kalectwo do końca życia? Co z jego dotychczasowym życiem: piłka nożna, jazda na rowerze? A może coś było źle wykonane podczas zabiegu? Może jest jakaś szansa?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety jedynym sposobem leczenia obrzęku limfatycznego jest farmakoterapia oraz rehabilitacja. Wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia w obrzęku limfatycznym są obecnie nieosiągalne. Elementami leczenia, umożliwiającymi uzyskanie założonych celów jest pielęgnacja skóry, ucisk (opatrywanie bandażami o niskim stopniu rozciągliwości, pończochy), masaż limfatyczny oraz ćwiczenia rehabilitacyjne.

Naczynia limfatyczne w czasie urazu zostały zapewne całkowicie przerwane. Naprawa tych naczyń jest niemożliwa (naczynia bardzo cienkie, słabo widoczne, niemożliwe do zeszycia). Nie dało się tego zrobić po urazie jak i nie da się tego zrobić teraz. Oczywiście można zakupić specjalny sprzęt medyczny do drenażu limfatycznego do domu. Ruch oczywiście w tym schorzeniu jest zalecany, ale oczywiście z rozsądkiem według zaleceń rehabilitantów.