Masowanie blizn pooperacyjnych

Jestem po operacji usunięcia obu płatów tarczycy. Operacja miała miejsce 18 dni temu. Widać, że rana, szczególnie na środku, jest trochę wklęsła, chirurg określił to *że ściąga*. Zalecił masaż. Nie wiem do końca w jaki sposób należy masować bliznę. Jak często w ciągu dnia. Czy prawdą jest że dzięki masażowi po 3 miesiącach ustąpi to *ściągania* - czuję je również przy połykaniu.
Słyszałam, że lekarz może przepisać wykonanie masaży - kto je wykonuje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Taką bliznę można masować samemu, nie trzeba do tego fachowca. Bliznę najlepiej smarować żelami z silikonem 2 razy dziennie i dokładnie powolnymi ruchami okrężnymi masować przez około 5-10 minut. Po około 3 miesiącach blizna powinna stać się gładka, miękka, niepozaciągana i blada.