Zapalenie wału podpaznokciowego

Zrobił mi się stan zapalny na wale paznokciowym palucha (na dole paznokcia), podcięłam sobie skórkę przy paznokciu. Na wierzchu jest tzw. *dzikie mięso*, ale nie wiem, co pod spodem - na pewno nie ma ropy (tak stwierdzam i tak potwierdził chirurg). Mam brać 7-10 dni antybiotyk przeciwgrzybiczy i moczę stopę w nadmanganianie potasu - to dzikie się podsuszyło (czy też goi się od spodu) i czy ten antybiotyk (minęły dopiero całe 3 doby, ale jakiegoś efektu na razie nie widzę. Lekarz powiedział mi, że gdy to nie pomoże, to *zrywamy paznokieć i całość czyścimy*. Ja mam wątpliwości, czy naprawdę trzeba usuwać paznokieć? (słyszałam o jakimś wypalaniu ziarniny - może można coś takiego tu zrobić).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na razie należy poczekać na efekt działania leczenia zachowawczego czyli miejscowego działania septycznego oraz antybiotykoterapii. Stan zapalny przewlekły jest umiejscowiony pod paznokciem dlatego samo leczenie zachowawcze czy nawet metody wypalania (brak dostępu terapeutycznego) mogą nie przynieść pozytywnego skutku. Dlatego rzeczywiście w przypadku braku efektu jedynym słusznym postępowaniem może być zdjęcie paznokcia i oczyszczenie wału podpaznokciowego. Proszę zaufać chirurgowi i poddać się jego metodą leczenia.