Śmiech, kaszel a naderwanie szwów po operacji przepukliny

Czy po operacji przepukliny pachwinowej podczas śmiania się, kichania można naderwać szwy? Czy może wpłynąć to negatywnie na prawidłowy cykl leczenia? Jeśli następnego dnia nie odczuwam bólu wręcz przeciwnie jest coraz lepiej to czy można powiedzieć, że podczas śmiania się dnia poprzedniego nie uszkodziłem szwów? Oczywiście nie robię tego celowo.

Po jakim czasie mogę:
-jeździć rowerem dystans 30 km dziennie
-ćwiczyć na siłowni
-biegać
-współżyć.

Moja praca jest związana z ciągłym chodzeniem po polach (geodezja) po jakim czasie można powrócić do normalnego trybu pracy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście jeśli kaszel nie jest długotrwały i przewlekły, a śmiech nie jest ciągły nie ma zagrożenia uszkodzenia rany po plastyce przepukliny. Nie ma także to wpływu na prawidłowe gojenie się rany. Najlepiej w czasie mocniejszego kaszlu lub śmiechu przytrzymać ręką miejsce po operacji. Myślę, że jeśli Pan coraz lepiej się czuje to rekonwalescencja przebiega bez komplikacji.
Trudno mi określić czas powrotu do pełnego obciążenia fizycznego w Pana przypadku nie znając wielkości przepukliny i sposobu jej zaopatrzenia chirurgicznego.

Z reguły pełne obciążenie fizyczne organizmu następuje po miesiącu od plastyki przepukliny z użyciem siatki, a po 3 miesiącach bez użycia siatki. Najlepiej indywidualnie w tej sprawie porozmawiać z chirurgiem prowadzącym Pana.