Otwieranie się rany po zdjęciu szwów na pięcie

Miałam wycinany odcisk (clavus) na pięcie. Był usytuowany na końcu pięty bliżej środka stopy. Po 14 dniach usunięto mi cztery dość masywne szwy (prawie cała szerokośc stopy). Skóra na stopie była bardzo naciągnięta i w pierwszym tygodniu bardzo bolało mnie chodzenie nawet na palcach. W dniu, w którym usuwano mi szwy chirurg powiedział, że mam nie oszczędzać się i chodzić już normalnie na całej stopie. Tylko, że po pierwszym dniu chodzenia (oczywiście tylko po domu) na opatrunku pojawił się płyn i trochę krwi a rana rozeszła się na jakieś 2mm, tworząc kanał. Dziś minął drugi dzień znowu ropa/woda a rana otworzyła się jeszcze z 2mm na środku i tam skóra jest czerwona. Czy to normalne? Mam zgłosić się do chirurga, czy czekać? Może ten proces nie będzie się posuwał?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Taki stan dość często występuje po ranach na podeszwie stopy, zwłaszcza na pięcie. Napięcie skóry jest tu bardzo duże. Niektórzy chirurdzy nie zszywają nawet ran na podeszwie po usunięciu odcisków z uwagi, gdyż często takie rany i tak goją się powoli przez ziarninowanie, a nie przez szybki zrost brzeżny. Trzeba być cierpliwym. Rana powoli powinna zarosnąć w przeciągu 2-3 tygodni ziarninując od dna. Jeśli sprawiałaby ból, była w silnym odczynie zapalnym, wydzielała się z niej ropa radze skonsultować się z chirurgiem.