Stan po resekcji jelita cienkiego

Moja ciocia jest po resekcji jelita cienkiego. Zostało tylko 1,5m. Po leczeniu nowotworu napromienianiem w roku 1985 została uszkodzona otrzewna, której praktycznie już nie ma. W Głogowie skrócono jelito i usunięto przepuklinę. Chciałabym wiedzieć na czym to polega i czy to pomoże jej żyć normalnie i czy nie grozi jej następna przepuklina? Następne pytanie dotyczy diety. Ciocia po bardzo ścisłej diecie ma biegunki i luźne stolce. Do toalety chodzi 10 razy dziennie a nawet więcej. Co mogłabym zrobić, by jej pomóc w tej dolegliwości?
Chirurg przepisał leki osłonowe. Ciocia boi się bardzo cokolwiek zjeść, bo obawia się biegunek.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ciocia cierpi na tzw. *zespół krótkiej pętli jelitowej*. Zespół ten charakteryzuje się zaburzeniem wchłaniania substancji pokarmowych oraz częstymi biegunkami. Pewnie w przeszłości w wyniku pooperacyjnych zrostów i po radioterapii doszło u cioci do niedrożności przewodu pokarmowego. W konsekwencji chirurg musiał zresekować część jelia cienkiego, aby ten przewód udrożnić. Oczywiście można z tą przypadłością żyć tylko trzeba stosować odpowiednie nawyki żywieniowe. Ciocia musi sama dojść do tego w jakiej ilośći i co trzeba jeść, żeby nie doszło do biegunki. Zaleciłbym dietę taką jak w zespole jelita drażliwego w przypadku biegunek (zobacz na stronie). Może także spożywać dodatkowo produkty typu przemysłowego dostępne w każdej aptece bez recepty. Trzeba uzupełniać systematycznie witaminy i makro- i mikroelementy. Leki osłonowe to flora bakteryjna, której brakuje w przewodzie pokarmowym z powodu częstych biegunek. Co do przepukliny żaden chirurg nie obieca Pani, że nie dojdzie do wznowy. Trzeba ograniczać się z dużymi wysiłkami fizycznymi.