Zmiany lite w sutkach

Ostatnio u mojej bliskiej przyjaciółki wykryto zmiany lite, bardzo rozległe i bardzo szybko narastające (w ciągu trzech miesięcy po zabiegu usunięcia poprzednich, pojawiły się nowe, na tyle duże, że znów kwalifikują się do zabiegu). Poproszę o polecenie jakiegoś ośrodka/lekarza (najchętniej w Warszawie, choć niekoniecznie), który zajmuje się takimi zmianami. Czy mogą one być związane z zaburzoną gospodarką hormonalną? Jakie badania należałoby wykonać, aby dociec przyczyny takiej sytuacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno ważne jest jaki był wynik histopatologiczny wyciętych poprzednio zmian. Od tego zależy dalsza kwalifikacja do zabiegu. Najlepiej, aby przyjaciółka znalazła jakąś dobrą poradnie schorzeń sutka. Niestety nie znam takich ośrodków w Warszawie i okolicach (jestem ze Śląska). Z reguły w takich poradniach pracują ginekolodzy, którzy kwalifikują do ewentualnego dalszego leczenia chirurgicznego zmian w sutkach. W zależności od wieku pacjentki ważne jest wykonanie badania USG piersi lub mammografii. Na zmiany w gruczole sutkowym mają także wpływ hormony. Jeśli zadecyduje o tym ginekolog może będzie potrzebne określenie poziomu estrogenów, progesteronu lub prolaktyny we krwi.