Nosicielstwo BRCA1

Jestem po łyżeczkowaniu macicy jakie powinnam stosować zalecenia np. kiedy można podjąć współżycie? Mam torbiel na jajniku i jestem po mastektomii radykalnej lewej piersi i profilaktycznej drugiej piersi, jestem tez nosicielka mutacji genu BRCA1, czy kwalifikuje się do usunięcia macicy i jajników? Wykryto tez u mnie mięśniaki dwa na macicy jej ścianie przedniej, jestem po leczeniu chemią i radioterapii po usunięciu piersi lewej od 2 lat. Nie mam markerów Ca125 =8. Czy wynik łyżeczkowania może dać obraz co się dzieje z jajnikiem i na nim występującą torbielą 3cm. Lekarz kazał powtórzyć usg ginekologiczne po miesiącu od łyżeczkowania, jeżeli torbiel nadal będzie sugeruje usuniecie macicy i przydatków? Trochę tego dużo, ale zależy mi na opinii lekarza, który jest niezależny.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nosicielstwo genu BRCA1 powoduje 50-80% ryzyko wystąpienia raka piersi i około 40% ryzyko raka jajnika (co do zwiększonego ryzyka raka macicy - nie stwierdzono tego). Średnia zachorowania na raka sutka w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1 to około 40 lat. Prawdopodobnie rodzaj i lokalizacja mutacji wpływa na wielkość ryzyka rozwoju nowotworu.

W chwili obecnej najlepiej poczekać na wynik łyżeczkowania macicy i dopiero po otrzymaniu tego wyniku oraz kontrolnego USG narządu rodnego zadecydować o dalszym postępowaniu. Oczywiście przychylam się do sugestii prowadzącego Panią ginekologa czyli radykalnego leczenia zabiegowego (oczywiście w zależności od wyniku łyżeczkowania i USG).

Myślę, że dwa tygodnie po łyżeczkowaniu można swobodnie współżyć. Co do dokładnych zaleceń proszę na ten temat uzyskać informacje od ginekologa.