Tętniak aorty brzusznej

Moje pytanie dotyczy tętniaka aorty brzusznej. Mianowicie mój dziadek, który ma 63 lata ma tętniaka. Wykryto go u niego ok. 3 lata temu. Na poczatku mial wielkosc ok. 3 cm. Z czasem powiekszal się. W miedzyczasie pojawialy sie jakies stany zapalne. Gdy tetniak mial wielkosc 4,6 cm dziadek mial przepisane jakies tabletki, ktore tetniaka zmiejszyly o caly centymetr. Okolo miesiaca temu dziadek podniosl cos bardzo ciezkiego i ucierpial na tym jego kręgosłup. Dlugo lezal w lozku. Aktualnie z plecami jest wszystko w normie i moze chodzic. Ostatnio jednak byl na badaniach i tetniak powiekszyl sie do 4,9 cm. Wiem, ze jest juz bardzo duzy. Ponownie lekarz przepisal tableki te same, ktore obnizyly wczesniej wielkosc tetniaka o caly centymetr. Co dziadek moze zrobic, aby pomniejszyc tego tetniaka? Jakie duze jest ryzyko, ze moze sie stac z tym cos zlego? Czego powinien unikac, a co powinien robic? Dodam jeszcze, ze dziadek pali papierosy, ale nie duzo, ograniczyl palenie i chce je rzucic. Jesli chodzi o cholesterol to nie ma z tym problemu. Dziadek nadal pracuje.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno Państwo musicie skontaktować się z poradnią chirurgii naczyniowej. Taka wielkość tętniaka może wymagać już leczenia operacyjnego. Podawane leki raczej nie mają wpływu na zmniejszenie tętniaka. One powodują tylko obniżenie ciśnienia krwi oraz zwolnienie pracy serca przez co aorta jest mniej obciążona co powoduje jej zmniejszone rozciąganie. Na pewno tętniak aorty koreluje z miażdżycą naczyń. Należy ograniczyć się z wykonywaniem ciężkich prac fizycznych, unikać stresu, utrzymywać ciśnienie krwi oraz cholesterol we krwi na niskim poziomie, rzucić palenie.

Ale najważniejsza jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym, który zadecyduje czy nie trzeba poddać się zabiegowi.