Usunięcie torbieli jajnika w ciąży

Czy operacyjne usunięcie torbieli w ciąży może być zagrożeniem dla rozwijającego się płodu? Jestem w 6 t.c. Mam torbiel na jajniku 8cm x 6 cm. W ciągu tygodnia powiększyła się o 1 cm. Lekarz stwierdził, że mało prawdopodobne, że sama się wchłonie i kazał czekać do 12 t.c., a potem operacja usunięcia. Strasznie mnie to martwi. Jaki wpływ może mieć taka operacja, znieczulenie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ryzyko zabiegu i znieczulenia zawsze występuje w przypadku kobiety w ciąży, i dla samej kobiety, i dla płodu. Jednak ryzyko takie jest minimalne powyżej 1 trymestru ciąży. Jeśli ryzyko pęknięcia takiej torbieli (wywołanie krwotoku, zapalenia otrzewnej) jest dużo większe niż usunięcie jej w znieczuleniu trzeba wybrać operacyjne leczenie. Skoro tak zadecydował ginekolog należy podporządkować się tej decyzji.