Jak sprawdzić strukturę guza znajdującego się w trzustce?

Mój Tata około miesiaca temu przebywał w szpitalu, chorował na zapalenie trzustki. Po kiludniowym pobycie wrócił do domu. Po miesiącu powrócił do szpitala, okazało się, że ma żółtaczke mechaniczną i jest konieczna operacja. Operacje miał w dniu dziasiejszym, nadal jest zólty (lekarz w odpowiedzi na pytanie co zrobili podczas operacji, powiedział ze zrobili to co trzeba, nie watpie ze to zrobili, ale nie wiem co). Lekarz stwierdził guza na trzustce. Lekarz dał nam do zrozumienia, że to guz złosliwy, ale zaznaczył, ze jest niewielka nadzieja, ze to stan zapalny w co bardzo wierze. Zapytałam Lekarza, czemu nie pobrał próbki guza, wycinka, zeby sprawdzić, doktor stwierdził, że to za bardzo ryzykowne, ze prawdopodobnie to nowotwór i nie chce tego guza naruszać, gdyż (z tego co zrozumiałam) moze sie roznieść. Jednakze w odpowiedzi na jedno pytanie postawione Panu na tej stronie odnośnie guza trzustki, wspomniał Pan o tym, że trzeba pobrać wycinek, żeby sprawdzić, czy to guz zapalny, czy guz złosliwy, zeby dobrać odpowiednie leczenie.

Czy bedzie można stwierdzic jaki to rodzaj guza nie pobierając wycinka? Chciałam jeszcze zapytac, czy może powstać guz na trzustce w wyniku uderzenia w miejsce trzustki, gdyz kilka miesiecy temu taka sytuacja miała miejsce, jesli tak to czy wtedy ten guz jest zapalny?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety bez badania histopatologicznego (po pobraniu wycinka, biopsji cienkoigłowej guza) nie można określić czy guz w trzustce jest zapalny czy też nowotworowy. Niestety czasem guz jest tak umiejscowiony lub rozwinięty, nie pobranie wycinka lub nakłucie grozi ryzkiem uszkodzenia ważnych struktur anatomicznych organizmu (najczęściej ważnych naczyń żylnych lub tętniczych). Dlatego w chwili obecnej trzeba czekać na efekty leczenia (w przypadku zapalenia powinny być widoczne) i mieć nadzieję, że to guz zapalny (tak jak stwierdził lekarz).

Oczywiście jest taka możliwość, że w przypadku urazu trzustki dochodzi do jej zapalenia. Jednak są to rzadkie przypadki występujące tylko po bardzo silnych urazach z uszkodzeniem struktury trzustki.