Wycięcie wyrostka robaczkowego w 14 tygodniu ciąży

Miałam wycięty wyrostek (jestem w 15 tygodniu ciąży) i byłam poddana znieczuleniu ogólnemu przez 2,5 godziny. Bardzo martwię się o dziecko, czy tak długi czas pod narkozą mu nie zaszkodził. Lekarz zbadał, że dziecku bije serce, ale nie wiem, czy mimo to nie doszło do niedotlenienia. Czy jest możliwe, że moje dziecko, będzie się przez to gorzej rozwijało?
Mam jeszcze jedno pytanie, blizna po cięciu ma ponad 15 cm, czy zmniejszy się chociaż trochę, czy będzie rosnąc wraz z brzuchem?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest Pani w drugim trymestrze ciąży. Najbardziej narażonym na wpływ środowiska zewnętrznego momentem w życiu płodowym dziecka jest pierwszy trymestr, ponieważ w tym okresie dochodzi do wytwarzania organów wewnętrznych. Drugi trymestr jest bezpieczniejszy, więc myślę, że dziecku nic złego się nie stało. Należy teraz częściej kontrolować stan płodu, częściej odwiedzać ginekologa.

Niestety, ale blizna rośnie wraz z powiększającym się brzuchem. Dobrze, gdyby Pani stosowała żele silikonowe. Żele te spowodują zmniejszenie i zmiękczenie blizny. Po porodzie także blizna powinna zmniejszyć się.