Czy nasilenie objawów refluksowych jest związane z porą roku?

Od ponad roku leczę się u gastrologa. Mam objawy refluksu, przepuklinę rozworu przełykowego i helicobakter stwierdzone w badaniu gastroskopowym. W maju ubiegłego roku miałam pierwsze bardzo ostre objawy bóle żołądka, nudności, brak apetytu. Cały rok przyjmuję leki na refluks, wrzody żołądka. Czułam się nienajgorzej. Stosuję dietę przynajmniej staram się. W tym roku znów wszystko się powtórzyło. Od początku maja czułam się bardzo źle. Nie mogłam jeść. Byłam osłabiona i pewnie dlatego złapałam wirusa *jelitowego*. Z odwodnieniem i gorączką trafiłam do szpitala.

Od tygodnia jestem w domu i nie czuję się jeszcze w pełni komfortowo. Nie jest źle, ale boję się by wszystko znów nie wróciło. Czy pora roku w tych chorobach odgrywa jakąś rolę a może powinnam zastosować bardziej drastyczne leczenie (zabieg) tylko jaki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście pora roku ma udowodniony wpływ na choroby zapalne przełyku, żołądka czy też dwunastnicy. Najczęściej zaostrzają się na wiosnę i jesień. Radzę w tych okresach stosować bardziej restrykcyjną dietę oraz farmakoterapię. Jeśli leki pomagają w przypadku Pani schorzenia nie zalecałbym leczenia operacyjnego.