Zwłóknienie jądra - czy zaniknie?

Przeszedłem zapalenie najądrza oraz jądra. Następstwem zapalenia jądra jest zwłóknienie jądra. Było również zwłókniałe (albo twarde) najądrze ale zeszło i teraz jest normalne. Samo jądro trochę odczuwam czasami albo na skutek tego, że gdzieś źle usiądę albo też jest tkliwe na czubku jądra.

W związku z tym zwłóknieniem mam pytanie - czy zwłóknienie jądra schodzi? Tak, aby było miękkie jak jądro zdrowe? Czy są na to leki lub też w inny sposób mogę pomóc w tym procesie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli to rzeczywiście całkowite, pełne zwłóknienie jako następstwo stanu zapalnego to jądro nie powróci już mimo jakichkolwiek działań terapeutycznych do właściwego stanu (konsystencji). Jeśli jednak to tylko przejście ostrego stanu zapalnego w przewlekły, przejawiający się stwardnieniem jądra może taki stan się wycofać. Nie trzeba stosować żadnej farmakoterapii. Jedynie jeśli rzeczywiście występują dolegliwości bólowe można zastosować doraźnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oprócz tego radzę skonsultować się bezpośrednio z urologiem.