Martwica trzustki, jałowa, bez cech zakarzenia

Trafiłem do szpitala z podejrzeniem ostrego zapalenia trzustki. Zrobiono mi TK, a następnego dnia wypisano mnie do domu z zaleceniem diety niskotłuszczowej. Oto wynik TK:

Niewielka ilość płynu w obu jamach opłucnowych. Wątroba bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe w normie. Trzustka z obecnością nacieku około- i śródtrzustkowego z cechami martwicy ok.1/3 w okolicy ogona. Zwapnienia w głowie trzustki. Naciek zapalny w obrębie krezki poprzecznicy. Niewielkie zbiorniki wczesnej fazy na pograniczu trzonu części wstępującej dwunastnicy do 2,5 cm. Śledziona powiększona w wymiarze ap do 16,8 cm. Żyła śledzionowa niedrożna, widoczne krążenie oboczne żylne biegnące po krzywiźnie większej żołądka do żyły krezkowej górnej, która odcinkowo jest przewężona. Drobne węzły do 8 mm w zakresie krezki przedtrzustkowo. Poza tym powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej nie stwierdza się. Nadnercza i nerki bez zmian. Duże naczynia brzuszne prawidłowe. Kości objęte badaniem bez zmian. Śladowa ilość płynu w miednicy i w prawym dole biodrowym.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Taka martwica, niewielka, jałowa, bez żadnych cech zakażenia, z niewielką ilością płynu w jamie otrzewnowej, niewielkim zbiornikiem płynowym (bez cech zakażenia) nie wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego (jeśli nie występują oczywiście dolegliwości), a już na pewno leczenia zabiegowego. O dalszym leczeniu i postępowaniu powinien zadecydować lekarz prowadzącym. Za około 2-3 miesiące kontrolne USG lub TK jamy brzusznej.