Miażdżyca leczona metodą chelatacji

Co pan sądzi o wlewach dożylnych przeciwko złogom miażdżycowym? O ile dobrze pamiętam jest to metoda stosowana przez prof. Sikorę.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety nie mam doświadczenia i nie znam pacjentów leczonych metodą wlewów chelatacyjnych powodujących wypłukiwanie złogów cholesterolowych z naczyń.

Badania kliniczne przeprowadzone w USA przez kardiologów w 1988 r dowodzą o skuteczności tej terapii. Badania przeprowadzone u pacjentów z dusznicą bolesną wykazały, że u 75% uzyskano bardzo wyraźną poprawę. U pacjentów z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych wybitną poprawę uzyskano w przypadku 91% pacjentów, a dobrą u ok. 7%. U pacjentów z zaburzeniami krążenia mózgowego poprawę stwierdzono w 54% przypadków (patrz strona http://www.chelatacja.pl).

Piśmiennictwo naukowe poświęcone stosowaniu chelatacji przy miażdżycy tętnic opisuje poprawę przepływu krwi. Natomiast nieliczne publikacje negatywne charakteryzuje brak wiarygodnych statystycznie dowodów. W niektórych pracach mówi się o braku porównywalnej skuteczności w zestawieniu z operacją chirurgiczną. Trzeba jednak zauważyć, że efekt terapeutyczny po leczeniu chirurgicznym jest natychmiastowy zaś efekt terapii chylatowej jest stopniowy, pełny rezultat uzyskuje się po około 4 do 6 miesięcy, ale za to trwa potem całe lata w przeciwieństwie do leczenia zabiegowego. Piśmiennictwo więc jest niejednorodne i uzależnione od tego czy pracę naukową publikował zabiegowiec czy zwolennik terapii zachowawczej.