Dodatkowe żebra szyjne - jak często to anomalia?

Mam 36 lat niespełna 2 lata temu dowiedziałam się, że mam dodatkowe żebra szyjne. Mam wszelkie objawy, które kwalifikują mnie do zabiegu usunięcia tych żeber. Chciała bym się dowiedzieć jak częsta jest ta anomalia i jak często są wykonywane takie operacje i jeżeli to możliwe kto ma największe doświadczenie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale nie mam dokładnej statystyki występowania żeber szyjnych w populacji polskiej. Myślę, że to kilka przypadków na 100 000 osób, a tylko u kilku procent z tą anomalią występują objawy, które kwalifikują do zabiegu. W wyniku ucisku żebra dodatkowego na nerwy i naczynia dochodzi do wystąpienia zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Otwór ten zostaje zawężone i trzeba go operacyjnie poszerzyć. W przypadku dodatkowo żebra szyjnego należy to żebro usunąć.
Najlepiej wykonują te zabiegi chirurdzy klatki piersiowej czyli torakochirurdzy.