Refluks żółciowy na podłożu czynnościowym

Moją dziewczynę od jakiegoś czasu bolał żołądek. Lekarz stwierdził refluks żółci na podłożu czynnościowym - odźwiernik jest w porządku z tego co wiem. Chciałbym zapytać czy to coś poważnego i czy jest to wyleczalne i co to znaczy podłoże czynnościowe refluksu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

To bardzo częsta przypadłość występującą u ludzi i to z reguły młodych. Polega ona na zarzucaniu treści z dwunastnicy (żółci) do żołądka wbrew kierunkowi przesuwania się pokarmu. Podłoże czynnościowe tej choroby oznacza, że nie ma ewidentnych zmian morfotycznych (w wyglądzie dwunastnicy i żołądka), które uzasadniałyby tą sytuację. To nieodpowiednie kurczenie się, praca tych dwóch narządów doprowadza do takiej sytuacji.

Można tą chorobę zazwyczaj opanować środkami farmakologicznymi. Dalszym leczeniem pacjentki powinien najlepiej zająć się gastroenterolog.