Podwyższona bilirubina po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Jestem już pięć tygodni po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Przed operacją miałam podwyższoną bilirubinę pośrednią 1,89, tydzień temu robiłam kolejne badanie bilirubiny pośredniej i wyszło 2,35, bilirubina bezpośrednia 0,49, próby wątrobowe są w normie. Co to może oznaczać? Lekarze sugerują, że mogłam przechodzić żółtaczkę albo mam jeszcze kamienie w przewodach.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Podwyższenie bilirubiny pośredniej nie sugeruje kamicy dróg żółciowych, która powodowałaby zatkanie przewodów żółciowych. W tym wypadku dochodzi do znacznego stopnia podwyższenia poziomu bilirubiny bezpośredniej, wzrostu aktywności GGTP oraz fosfatazy alkalicznej. Jeśli podwyższona była bilirubina pośrednia przed i po zabiegu może u Pani występować taka skłonność genetyczna, która polega na zaburzeniu funkcjonowania enzymów wątrobowych powodujących przemianę bilirubiny pośredniej w bezpośrednią.

Aby wykluczyć kamicę dróg żółciowych najlepiej wykonać kontrolne USG jamy brzusznej. Jeśli okaże się, że USG jest w porządku, a poziom bilirubiny będzie utrzymywał się nadal na podwyższonym poziomie powinna Pani udać się do Poradni Hepatologicznej.