Brodawczak w gardle

Stwierdzono u mnie brodawczak umiejscowiony na tylnej ściance migdałka. Najpierw dostałam zalecenie, aby usunąć migdałki razem z naroślą, ale po konsultacji z innym lekarzem usłyszałam, że skoro nie choruję na anginy ani nie mam innych problemów z gardłem to nie ma sensu usuwać migdałów, a wyciąć tylko tę zmianę. Dodam, że brodawczak został wykryty przypadkiem i nie dawał absolutnie żadnych objawów. W piątek mam się zgłosić do szpitala, ma to być zabieg jednego dnia.

Czy brodawczak to coś poważnego? Wiem, że narośl ma być wysłana do badania i 2 tyg. czekania na wynik. Bardzo się martwię. Pan doktor mówił, że może założy jeden szew, a może wcale, bo zmiana nie jest duża.
Jak mnie więcej wygląda taki zabieg (ma byc wykonany przy znieczuleniu miejscowym) i jak potem mogę się czuć, czy muszę leżeć po powrocie do domu? I jak z jedzeniem?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Brodawczak to niezłośliwy, łagodny nowotwór nabłonkowy, o delikatnych, wiotkich wyroślach i cienkiej szypule, rosnący na powierzchni błon śluzowych, utworzony z tworów brodawkowatych, łatwo krwawiących. Występuje najczęściej w górnym odcinku przewodu pokarmowego (gardło), układu oddechowego (krtań) oraz w pęcherzu moczowym i miedniczce nerkowej. Jedynym skutecznym leczeniem jest doszczętne usunięcie zmiany.

Zabieg jest prosty i krótki. Po znieczuleniu miejscowym wykonuje się wycięcie zmiany z marginesem zdrowej śluzówki, a następnie zeszycie ubytku śluzówki. Po zabiegu zaraz można powrócić do domu. W domu można wykonywać wszystkie czynności życiowe jak dotychczas. Po zabiegu najlepiej przez pierwszą dobę spożywać tylko zimne płynny.
Kontrola u lekarza prowadzącego wg zaleceń.