Przepulkina kresy białej u rocznego dziecka

Jestem mamą rocznej Zuzanki. Kilka dni temu pani doktor stwierdziła u niej przepuklinę kresy białej, ale nie wyjaśniła mi co to takiego jest. Szukałam w internecie, ale nie znalazłam zadowalających mnie wiadomości. Czy mógłby mi Pan napisać co to jest przepuklina kresy białej, jak się ją leczy i jak powstaje? Dodam jeszcze, że Zuzia ma ją od urodzenia, zawsze miała taką górkę pod mostkiem.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno, czy rzeczywiście jest to przepuklina w kresie białej musi to potwierdzić chirurg dziecięcy. Przepuklina to ubytek w powięzi, w przypadku przepukliny kresy białej w linii pośrodkowej brzucha, między mięśniami prostymi brzucha, przez który otrzewna wraz z zawartością jamy brzusznej może wydostawać się poza obręb swoich granic anatomicznych. U bardzo małych dzieci (do 3-4 roku życia) często takie przepukliny tylko się obserwuje, ponieważ w wyniku dojrzewania powłok brzusznych przepuklina może samoistnie zaniknąć. Jednak po dokładnym badaniu przez chirurga dziecięcego zostanie podjęta decyzja co do obserwacji czy konieczności operacji.